Pole Dance

Pole Dance - styly & kategorie

Pole dance je velmi mladé sportovně taneční odvětví a neustále se vyvíjí. Jeho náročnost a styly před před 10 lety a dnes jsou jiné. Jak vidíme pole dance po roce 2020? Je to čistě akrobacie/gymnastika, umělecký výkon nebo spíše smyslný tanec u tyče?

Historie pole dance ve světě

Pole dance vznikl v zhruba 60. letech minulého století v kanadském striptýzovém baru. Spousta pramenů do pole dance historie řadí i akrobatické sporty z 12. století, které mu jsou sice velmi blízké, ale k pole dance jako takovému mají daleko. Kontroverzní začátky tohoto v současné době velmi oblíbeného tanečního sportu k jeho historii patří, stejně jako i v budoucnu jeho pravděpodobné zařazení mezi olympijské sporty.

Historie pole dance v ČR

Začátky pole dance nebyly v Čechách jednoduché. Spousta lidí se nedokázala zbavit zaryté představy: tyč = strip bar & lascivní pohyby. Naštěstí díky práci asociací, školením a zejména soutěžím, které přilákaly spoustu diváků, získal pole dance mnoho obdivovatelů a povědomí o této sportovně taneční disciplíně se rychle šířilo veřejností.

Sčítání pole dancerů v ČR 2021

Dlouho nezodpovězená otázka – „Jak velká je česká pole dance komunita, resp. Kolik lidí v Česku se věnuje pole dance?“ – má poprvé přibližnou odpověď. Spočítali jsme zhruba 6 tis. aktivních sportovců. Podívejte se na podrobné výsledky.