Historie pole dance v ČR

Historie pole dance v ČR

Začátky pole dance nebyly v Čechách jednoduché. Spousta lidí se nedokázala zbavit zaryté představy: tyč = strip bar & lascivní pohyby. Naštěstí díky práci asociací, školením a zejména soutěžím, které přilákaly spoustu diváků, získal pole dance mnoho obdivovatelů a povědomí o této sportovně taneční disciplíně se rychle šířilo veřejností.

V dnešní době jsou nedílnou součástí soutěží početné juniorské kategorie, což bylo ještě před několika lety nemyslitelné. A jsou to právě děti/junioři, kteří tvoří novou generaci závodníků, díky nimž se laťka triků a sestav neustále zvyšuje.

Vývoj v ČR v datech:

2008

– pole dance se poprvé vyučuje jako skupinová lekce pod taktovkou Evy Procházkové v Centru Tance Praha

2009

 – vznikají první taneční studia, kde se vyučuje i pole dance - v Plzni (studio Soleila, majitelka Eva Procházková, která zároveň dojížděla do Prahy, kde pole dance vyučovala v tanečním studiu Eglal) a v Brně (studio Blanka Institut, majitelka Blanka Toboláková); obě české pole dance průkopnice přivezly tuto novinku z Velké Británie, kde nasbíraly zkušenosti. Poté nastal pole dance boom a rok od roku vznikala nová a nová specializovaná studia po celé republice (v r. 2010 to bylo studio Firefly v Praze a Citadela Mefisto v Brně).

2011

Březen – vzniká Česká pole sport federace, o.s. (ČPSF) pod vedení Olgy Marešové (Strom), Olgy Pétrové a Kateřiny Černé

Duben – vzniká Asociace pole dance Česká republika, o.s. (APD ČR) pod vedením Leny Trpělkové, Veroniky Dolanské (Řehořové), Lindy Vedralové, Kristýny Urbánkové, Lenky Huňkové a Jany Kozlové

Červen 2011 – spojení ČPSF a APD ČR do CPASF: Czech pole & aerial federation, o. s.

– první Mistrovství Česka a Slovenska v pole dance a také první soutěžní zkušenosti českých pole dancerek na mezinárodním šampionátu v Moskvě

2012

– první české mistrovství v pole dance (organizované CPASF), které pokračuje do r. 2018 (od r. 2013 je přejmenované na Mistrovství ČR v pole sport)

 – vzniká Český svaz pole & art sports (ČESPAS); prezident Tomáš Schel (majitel Centra tance Praha, Brno, Plzeň) a vice prezident Jarmila Hanzlíková (tehdy Ptáčníková, majitelka pražského studia Vertigo pole fitness)

– první kolo soutěže Pole Battle League (autorka J. Hanzlíková, záštita ČESPAS)

2013

– vzniká první školení pro instruktory s akreditací Instruktor tanečních disciplín: Pole Dance Academy, s. r. o. (odborný garant J. Hanzlíková, záštita ČESPAS)

– první ročník mezinárodní artové soutěže POLE STARS (autorka J. Hanzlíková, záštita ČESPAS)

– místo vice prezidentek v CPASF obsazují Linda Vedralová (spolumajitelka Firefly, Praha) a Tereza Seidlová (majitelka Destiny, Praha) 

2014

– vzniká European pole dance federation, z.s. (EPDF) pro organizaci mezinárodních soutěží Pole Battle League a Pole Stars (s prezidentkou J. Hanzlíkovou, vice prezidentem T. Schelem, Romanem Bršlicou a olympioniky H. Fuchsovou a J. Fiřtem)

– mezinárodní soutěž Pole Emotions (organizuje Olga Marešová, CPASF)

– L. Vedralová a T. Seidlová opouští CPASF a místo vice prezidenta obsazuje Aneta Mielniczková

2015

– mezinárodní soutěž Battle of the pole (organizuje CPASF)

2016

– první ročník Mistrovství ČR v pole art (autorka J. Hanzlíková, záštita ČESPAS)

- první ročník celorepublikové čistě juniorské soutěže Pole Princess (organizátorky Eva Pernická & Eva Glogarová, spolumajitelky Circus Dance)

– první ročník soutěže Express Yourself by Pole & Me (organizátorka Linda Vedralová, Pole & Me, z. s.)

2017 

– ukončení spolupráce mezi J. Hanzlíkovou a T. Schelem --> personální změny v ČESPAS – odchází vice prezidentka J. Hanzlíková (její pozici do r. 2020 přebírá Lenka Mrkvová), T. Schel a R. Bršlica opouštějí EPDF (kde nadále zůstávají olympionici Jiří Fiřt a Helena Fuchsová). J. Hanzlíková zároveň odchází jako spolumajitelka z Pole Dance Academy, s. r. o. a její místo odborného garanta zaujímá Denisa Kudláčková.

– J. Hanzlíková na MŠMT zakládá novou vázanou živnost Instruktor pole dance (první oficiální pole dance školení na světě, které je schválené Ministerstvem školství) a organizuje nové akreditované školení Pole Dance Instructor (PDI), kde je odborným garantem. PDI vydává oficiálně první příručku pro instruktory v češtině.

2018

– na pozici druhého vice prezidenta CPASF zvolen Pavel Kolář (majitel brněnského studia Schola Artist)

2019

– první ročník Mistrovství ČR a SR v aerial sports (pod záštitou EPDF; organizátorky: Olga Jasinská, Zuzana Klokočníková, Jarmila Hanzlíková)

– vzniká celorepubliková soutěž v pole sport  Czech Pole Championship (CPCH) pod vedením Terezy Štrobové (spolumajitelka pražského studia Pole Heaven) a Barbory Szabové (majitelka českolipského a mladoboleslavského studia B-Pole)   

– založení asociace Czech Pole Sport Organization (CPSO) s prezidentkou Annou Galkinou a výkonným výborem - Klárou Katz, Michaelou Hrbáčovou a Danielou Čaloudovou), která organizuje Czech Pole Sport Open pro pole sports a aerial hoop pro elitní kategorie; pod záštitou mezinárodní federace IPSF (s kvalifikací na IPSF MS)

– první ročník soutěže Czech Exotic Open organizovaný CPCH & Denisa Dejsun

– vznik Českého svazu pole dance, prezidentka Kateřina Hrubá

2020

– v březnu z důvodu celosvětové pandemie způsobené virem COVID-19 jsou aktivity utlumeny

– Lenka Mrkvová opouští ČESPAS; ve vedení prezident Tomáš Schel, Roman Bršlica a Pavel Duras

2021

– EPDF provádí historicky první Sčítání pole dancerů v ČR a zjišťuje cca 6 tis. aktivních sportovců (z toho téměř 1/3 tvoří junioři)