Historie pole dance ve světě

Historie pole dance ve světě

Pole dance tak jak ho známe dnes - tedy sportovně taneční styl, který se běžně vyučuje v pole dance studiích (a kterému se z 95 % věnují ženy), vzešel ze striptýzových klubů v Kanadě zhruba v 60. letech 20. století, kde zaznamenal velký ohlas. Tanečnice chtěly zlepšovat své dovednosti na tyči a jeden z klubů pro ně otevřel ve Vancouveru první tréninkové studio.

Řada zdrojů považuje za kořeny pole dance Čínský cirkus nebo indické umění na dřevěném kůlu Malakhamba (obojí z 12. století), ale vzhledem k tomu, že se těmto akrobatickým sportům historicky věnovali výhradně muži a jeho náplní nebyl tanec, nýbrž náročná akrobacie, dalo by se toto staré umění považovat spíše za předchůdce dnešního pole sportu. Ten však – jak víme – vznikl postupně z pole dance a až zpětně se v čínském cirkusu inspiroval. Spojení žena & tyč & tanec (hlavní atributy pole dance) podtrhuje, že pole dance z akrobatického sportu historicky nevznikl.

Fawnia Mondey & KT Coates 

Za pole dance průkopnici, která přetvořila tanec pro pány na workout pro ženy a natočila první výuková DVD, se považuje Kanaďanka Fawnia Mondey, která zhruba od roku 1995 začala učit nejen své kolegyně z klubu, ale i veřejnost. V roce 2006 si v Las Vegas založila své první studio a o 10 let později otevřela i druhou pobočku. Od roku 2013 také úspěšně organizuje prestižní událost Pole Convention v Las Vegas.

Zhruba od roku 2005 se začaly pořádat oficiální soutěže. S nimi se formovaly i asociace, které se snažily dát pole dance mantinely právě prostřednictvím soutěží a jejich pravidel.

V roce 2009 vzniká nejvýznamnější mezinárodní federace - International pole sport federation (IPSF) včele s KT Coates (UK), která je i přes neshody a svůj částečné oslabení a rozdělení se (v roce 2017) do další světové federace Pole Sports & Art World Federation (POSA; včele s Davide Lacagnina (ITA), považována za leadera světových soutěží a pole sport obecně. KT Coates od počátku své "pole kariéry" aktivně usiluje o zapsání pole sport mezi olympijské sporty (zatím je na čekací listině organizace SportAccord, která zastřešuje olympijské i neolympijské sporty).

V roce 2017 byl pole sport oficiálně uznán mezi sporty.